DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Haberler

Uyap döküman editörünün deb paketi yayınlandı.

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Linux kullanıcıları gün geçmiyor ki yeni bir soruna yeni bir çözüm bulmasınlar.

Yazar Ahmet Kıralı açık kaynak UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜNÜN deb paketini yaparak kullanıma sundu.

Sisteminde debian tabanlı ubuntu ,kubuntu gibi dağıtımlar kullanan linux severler bu paketi yükleyebilir ve kullanabilirler.

Ahmet Kıralı'nın  yazısı ve uyap döküman editörü paketi aşağıdadır. Bu çalışmasından dolayı teşekkür ederiz.

"Java tabanlı olmasına rağmen, linux dağıtımları için kurulum paketi hazırlanmayan (linux dağıtımlarında nasıl çalıştırılacağının tarifi de yapılmayan) bir kelime işlemcidir Uyap Doküman Editörü…
(Çok fazla eleştirmeden asıl konuya geçeyim, yoksa resmi kurumların linux kullanması gerektiği falan derken uzar gider…)

Ubuntu için Uyap Doküman Editörü'nün son sürümü olan 4.1.2'yi paketledim. Yazının devamında indirme bağlantısını vereceğim, ancak sisteminde Java yüklü olmayanlar öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek Java'yı yüklemeliler. Konsol 'dan

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

komutlarını sırasıyla verip bu komutların işlenmesini bekleyin, tamamlandığında sisteminize Java kurulmuş olacak. Java ile ilgili daha fazla bilgi için şu adreslere bakın.
http://www.webupd8.org/2012/09/install-oracle-java-8-in-ubuntu-via-ppa.html
http://www.webupd8.org/2012/01/install-oracle-java-jdk-7-in-ubuntu-via.html

Java kurulumunuz bittiyse ya da Java hali hazırda kurulu ise, buradan uyap-editor-4.1.2.deb paketini indirerek, kurabilirsiniz. Kurulumu yapmak için sudo dpkg -i uyap-editor-4.1.2.deb yazmanız ve komutun işlenmesi tamamlanana kadar beklemeniz yeterlidir.

Ubuntuyu yeniden başlattığınızda menüde Uyap Doküman Editörü'nü ve Uyap Şablon Editörü'nü göreceksiniz. İsterseniz konsoldan uyap komutu ile editörü, uyapsablon komutu ile şablon editörünü çalıştırabilirsiniz. *.udf ve *.usf uzantıları ilişkilendirilmiştir ve çift tıkladığınız da uzantısına göre editör ya da şablon editörü ile açılacaktır.

Sisteminizden Uyap Doküman Editör 'ünü kaldırmak isterseniz sudo dpkg -r uyap-editor komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Ubuntu içinUyap Döküman Editörünü buradan indirebilirsiniz.

Hoş ve hoşça kalın.

Not: Uyap Editör güncel sürümü 4.1.2 paketlenmiştir, indirip anlatıldığı şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. "