DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Uefi korumalı bilgisayarlara linux yükleme-açılış sorunları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Linux sistemlerde efi uyumlu bir dağıtım kullanıyorsanız veya çok kullanılan ubuntu ,mint gibi son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım kurmuşsanız windows ile birlikte sistem açılış sorunları artık büyük bir problem değil
Konu ile ilgili şu tespitlerde bulunmak mümkün
-Biosu legacy uyumlu olan eski tip bilgisayarlarda linux kurulumunda hemen hemen hiç bir sorun yaşanmamaktaydı. Ubuntu ,mint ,vb tüm güncel dağıtımlar windows ortamını görüp oluşturdukları açılış yöneticisine windowsu da eklemekteydi.
-Microsoft yakın bir zamanda uefi güvenlik desteği getirerek Windows ön yüklü sistemlere kolayca linux sistemlerinin kurulmasını engellemeye çalıştı. Birazda olsa amacını ulaştı windows öntanımlı yüklü bilgisayara sahip kullanıcılar linux yüklemekte daha çok zorlanır oldular.
-Linux sistemlerde artık bu uefi sorunlarını da tamamen aşmış durumdalar. Bu yazımızda kullanıcıların sorunsuz olarak aynı bilgisayarda linux ve windowsu kullanabilmeleri için bilmesi gereken temel kolay çözümlerden bahsedeceğiz.


-Öncelikle bilmemiz gereken windows yüklü bilgisayara linux yükleyeceksek diskimizi uygun bir şekilde bölümlemeliyiz.
-Linux sistemlerde / şeklinde belirtilen sistemin kullandığı alan için ortalama 15-20 gb yeterlidir.
-Sürekl değişen kişiselleştirilmiş özel dosyaların bölüm olan home dizini ise sizin takdirinize bağlı olarak değişir ama 10 gb dan daha az olmamasına dikkat edin.
-Gelelim gecici veri aktarımı için kullanılan swap bölümünün ne kadar olacağına bu bölüm içinde gerçek fiziksel belleğinizinden az olmaması yeterlidir denilebilir.
-Bölümlemeyi canlı gparted ,riskcd yada diğer bölümleme araçlarıyla yapabilirsiniz ,windows ortamında da yapabilirsiniz. Seçenek çok yada linux kurulumu sırasında kurulum aracından faydalanarak bölümleme yapabilirsiniz.
-Efi dosyalarının bulunduğu bölüm 200 mb dan fazla olmayan genellikle diskinizin ilk bölümüdür. gpt1 yada gpt kullanmayan bilgisayarlar sda1 diye adlandırılan genellikle ilk bölümdür. Live cd veya dvd yada usblerin bilgisayarınızın açılışında yüklenebilmesi için bios ayarlarında uefi korumasını disable yaptıktan sonra boot yani yükleme sırasını önce usb disk sonra cd/dvd sonra diskler şeklinde gelecek şekilde değiştiriniz.
-Örneğin ubuntu kurulumu yapmışsanız ubuntu kendi uefi dosyalarını windows ile birlikte buraya kopyalar.
-Ubuntu yüklediniz linux açılış yöneticisini karşınızda göremediniz windows açıldıysa panik yapmayın windows ortamında istediğiniz açılış yöneticisine geçiş yapabilirsiniz. Linux açılış yöneticisini kullanmak için windows ortamında cmd komut satırını yönetici olarak açın. Bunun için cmd programına yönetici olarak aç demeniz yeterli. Sonrasında Ubuntu açılış yöneticisine geçmek için vereceğiniz komut:

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\Ubuntu\grub64.efi

şeklinde Ubuntu'nun efi dosyasını göstermeniz gerekmektedir. Bütün yüklü işletim sistemlerini tartışmasız olarak gören en iyi açılış yöneticisi şu an için refind' dir. Ubuntu yüklü bilgisayarlarda veya windows ortamında yüklemek mümkündür. Refind'i anlatan yazımızı okuyunuz. Ama yüklenmiş refind dosyalarını da kullanabilmek için yine windows ortamında cmd ile aşağıdaki komutu vermek gerekmektedir.:

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\refind\refind_x64.efi
-Refind sorunsuz olarak tüm işletim sistemlerini görmekte ve özelleştirilebilmekte fakat ben yüklediğim işletim sisteminin efi dosyalarını kullanayım o sistem windowsu da görsün diyorsanız bu da mümkün. Ubuntu için yukardaki komutu kullanacaksınız. Açılış yöneticisinde windows gözükmüyorsa grub.cfg dosyasına manuel olarak windowsu ekleyebilirsiniz.

SUDO_EDITOR=kate sudoedit /boot/grub/grub.cfg
komutuyla grub.cfg dosyasını açın. Windowsun yerini gösteren aşağıdaki komutları ekleyiniz.

menuentry 'Windows Boot Manager (on /dev/sda1)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-9098-B063' {
insmod part_gpt
insmod fat
set root='hd0,gpt1'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,gpt1 --hint-efi=hd0,gpt1 --hint-baremetal=ahci0,gpt1 9098-B063
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 9098-B063
fi
chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw1.efi
}

 

burdaki gpt1 ve sistem uidsini gösteren 9098-B063 gibi yerleri kendi sisteminize göre değiştirmeniz gerekmekte. Ayrıca linux çekirdek güncellemelerinden sonra grub.cfg dosyasıda güncellendiğinden bu güncellemelerden sonrada yine grub.cfg dosyasına yine bu eklemeyi yapmanız gerekmekte.