DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Açılış yöneticisini(Grub) kurma ve özelleştirme

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

GRUB ÖZELLEŞTİRME

Birden fazla işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanıyorsanız mutlaka bir açılış yönetici kullanıyorsunuzdur. Bu yazımda grub yüklü bir bilgisayarda işletim sistemi seçeneklerinin olduğu o ilk sayfayı nasıl özelleştirebileceğimizi yazıyorum.

Bu konuda açılış yöneticileri ve sistemlerin farklılığı nedeniyle internette bir çok kaynak olmakla birlikte farklı kaynaklardan yararlandığım bu yazı bir ilk olacak.

Öncelikle gfxboot'un sisteminizde yüklü olması gerekiyor. Birçok linux dağıtımdan gfxboot, GRUB ile beraber standart olarak yükleniyor. Eğer yüklü değilse bu paketi yüklemelisiniz. Büyük ihtimalle grub-gfxboot gibi bir isimle geçer. Paket yöneticinizden araştırınız. GRUB'da gfxboot kullanmak için /boot/grub/menu.lst dosyası içerisinde gfxmenu /boot/grub/message gibi bir satırın olması lazım. Eğer yoksa büyük ihtimalle sizde gfxboot kurulu değildir.

Burdaki /boot/grub/message dosyası gfxboot dosyasıdır. Bu dosya içerisinde boot ekranındaki resimler, dil dosyaları, ayar dosyaları var. Bu dosyaları kendinize göre değiştirip kendi gfxboot screen'inizi yapabilirsiniz. message isimli dosya bir cpio arşivi. cpio arşivlerini açmak için ise cpio yazılımının sisteminizde olması lazım.(Büyük ihtimalle vardır.)

message dosyasını açmak için şu komutu kullanın: cpio -idv < message

İnternetten hazır bootsplash dosyalarını indirebileceğiniz adresi de verelim,örnek: http://kde-look.org/content/show.php/MIB+Ossigeno+Ultimate+Gfxboot?content=126946

Artık tüm dosyalar açıldı kendinize göre dosyaları değiştirin.Tabi arşivlemeden önce eski message dosyası aynı klasördeyse silin. Son olarak şunu da hatırlatıyım: message dosyası /boot/grub/message yolunda olmalı ve menu.lst dosyasında gfxmenu /boot/grub/message satırı olmalı.

Dosyaları tekrar arşivlemek için şu komutu kullanın: ls | cpio -ov > message

İhtiyaç olduğunda kullanmanız için şu komutları da bilmenizde fayda var,canlı bir cd'den sisteminizi başlatıp açılış yöneticisini yeniden kurabilirsiniz. Bütün bu adımları için aşağıdaki komutları bilmeniz yeterli.

sudo cp message(yenisi) /boot/grub

sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.yedek

gksu gedit /boot/grub/menu.lst e ilk sıraya yeni şu satırı ekleyin: gfxmenu /boot/grub/message.suse

sudo grub grub> find /boot/grub/stage1

Burada (hdx,y) şeklinde bir geri bildirim alacaksınız. Burada verilen sayıları aşağıdaki komutta x ve y yerine kullanın. Örneğin (hd0,0) alırsanız aşağıda x yerine 0, y yerine 0 yazın.

grub> root (hdx,y)

grub> setup (hdx)

grub> quit

Root ile başlayan komut, önyükleyiciye Grub ayarlarının nerede olduğunu gösteriyor, setup ile başlayan komut ise önyükleyicinin sabit diskin MBR (Ana Önyükleme Kaydı)'na yazılacağını belirtiyor.

Canlı cdden bilgisayarınızı açtığınızı farzedersek yaptığımız değişiklikleri önyükleme bölümüne yazdırmanız gerekekcek. Bunun için linux işletim sisteminizin yüklü olduğu partitasyonu bilmek gerekiyor.

. sudo fdisk -l ile Linux'un yüklü olduğu bölümü bularak (eğer birden fazla Linux işletim sistemi kurulu değilse, son kelimesi Linux olan satırdır), ilgili bölümü (sda1, sdb2, vb.), aşağıdaki komutta sdX yerine kullanın:Eğer "sudo fdisk -l" komutu bölümleri sda, vb. yerine hda, vb. raporluyorsa, hdX kullanın.

sudo grub-install /dev/sdX ,sudo grub-install /dev/hdX

Pardus, Ubuntu, Suse... birçok Linux dağıtımı GNU GRUB önyükleyicisini kullanıyor. GRUB çok işlevsel bir boot manager. Hemen hemen her işletim sistemini açabiliyor.