DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Giriş Anahtarlığı Kilidini Kaldırma

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

girisanahtar

Bu işlemlerin kaydedildiği yer /home/kullanıcıadı/.local/share/keyrings dizinidir.


Bu dizindeki dosyaları silerek sorunu halledebilirsiniz. Sildikten sonra bilgisayarınız yeniden kapatıp açtıktan sonra chromium'a girin yine şifre soracaktır ama siz şifre girmeden boş olarak devam et tuşuna basın uyarıları dikkate almayın bir daha giriş anahtarı sormayacaktır.
Tabi uzun yoldan işlemlerinizi de halledebilirsiniz kullandığınız masaüstüne göre eğer oturum şifrenizi giriş seçeneklerinden “Otomatik Giriş” olarak ayarlamışsanız,
sistemi kullanırken şifre barındıran programlarda (örn: Chrome) karşınıza “Giriş Anahtarlık Kilidini aç” penceresi çıkabilir. Eğer bunu istemiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Uygulamalar > Araçlar > Parolalar ve Anahtarlar > Dosya > Yeni > Parola anahtarlığını seçin ve açılan pencereye default.keyring yazın.
Şifre isteme ekranı açıldığında şifre kısmını boş bırakarak “Tamam“a basın. Size depolanan parolalarınızın güvenli olarak şifrelenmeyeceğine dair bir uyarı çıkacak.
Sizin için sorun yoksa “Devam” veya “Continue” butonuna basmanız yeterlidir. Eğer istemiyorsanız “iptal” veya “Cancel” ile işlemden vazgeçebilirsiniz. Eğer bu işlemi onaylarsanız default.keyring’e sağ tıklayın ve öntanımlı olarak atayın.

Öntanımlı atama işleminden sonra artık “Giriş Anahtarlık Kilidini aç” penceresi çıkmayacaktır. Eski haline getirmek için “Parolalar ve Anahtarlar” programından default.keyring dosyasına sağ tıklayıp açılan pencerede “Tüm öğelerin kalıcı olarak silineceğini anlıyorum” tikini işaretleyerek silip, “Giriş” seçeneğini öntanımlı yapmanız yeterlidir.