DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Kullanıcı girişinden önceki açılış sürecini değiştirme

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

BOOTSPLASH ÖZELLEŞTİRME

Linuxun en güzel yanlarından biride tabi ki özelleştirilebilir olması bu yazımda da işletim sistemininizin açılış sürecini nasıl özelleştirebileceğimizi yazacağım. İngilizce terimiyle bootsplash yani grubtan sonraki aşama ve kullanıcı girişinden önceki aşama. Kullanıcı girişi temasını nasıl değiştirilebileceği ortalama bir linux kullanıcısının bildiği bir şey. Grup arka planını nasıl değiştirebileceğinizi de diğer bir yazımda anlatmıştım. Sonuç olarak işletim sistemimizin özelleştirilebilirme düzeyi maximum oranda değişebiliyor tabi linux kullandığımız için.

Linux kuran kullanıcılara sistem başlangıcı sıkıcı görüntülerle dolu gelebilir. Bu ekranı farklı datığımlar gibi görsel temalarla süsleyebilirsiniz. Bunun için plymouth uygulamasını kullanıcağız. İlk olarak plymouth paketini seçip sisteminize yükleyin. Ek olarak plymouth-themes paketlerinide yükleyebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz komutlar

sudo update-initramfs -u (Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda plymouth açılış sürecinde akan metinleri gizleyecek ve altta bir bar ile açılış ilerlemedisini bildirecektir. Bu boş siya ekran ve alttaki mavi bar sizi görsel açıdan pek memnun etmeyecektir. Bu ekranı değiştirmek için pluymouth temalarını kullanabilirsiz.)

sudo plymouth-set-default-theme –list (komutunu kullanarak kullanabileceğiniz temaları görebilirsiniz.)

sudo plymouth-set-default-theme tema_adi (Temayı aktifleştirmek için bu komutu kullanabilirsiniz,tema_adi bölümünü kullanmak istediğiniz tema adı ile değiştimeyi unutmayın.)

sudo update-initramfs -u (initrd dosyasını güncelliyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda seçtiğimiz plymouth teması açılış sürecinde size eşlik edecektir.)

plymouth-set-default-theme --rebuild-initrd (temaadı)

Örnek:plymouth-set-default-theme --rebuild-initrd MIB-Ossigeno-Ultimate-Plymouth (Pardusta bu komut bootsplashı değiştirmek çin yeterli olmakta)

Temaları indirebileceğiniz adres:

http://kde-look.org/content/show.php/MIB+Ossigeno+Ultimate+Plymouth?content=126945

/usr/share/plymouth/themes (İndirdiğiniz temaları sıkıştırılmış dosyadan açtıktan sonra ancak root olarak kopyalayacağınız dizin burası)

Kolay gelsin.