DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Ubuntuda Playonlinux ile Microsoft Office kullanımı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Linuxta çok sık sorulan ve çözüm aranan konulardan biride windows kullanıcılarının alışkın olduğu Microsoft Office programını linuxta kullanma konusudur. Bu konu artık linux için kolay yapılabilen ve çözülmüş bir konudur. Konu ile ilgili komutları aşağıda sıraladım. Tabi farklı yollar ve komutlarla da aynı sonuca ulaşmak mümkün. Konu ile iigili olarak yaptığım bütün işleri video olarak da izleyebilirsiniz. 

Komutlar ise şunlar.

Öncelikle bir Microsoft office programı yükleyeceğimize göre bir office cd sinin iso dosyasına ihtiyacımız var. Hali hazırda office cd niz varsa bu cd yi  dijital bir dosyaya .iso uzantılı bir kalıba dönüştürmeniz gerek. Bunun için windowsta yada linuxtaki iso dönüştürücü programları kullanabilirsiniz.

İso dosyanız bilgisayarınıza kaydettikten sonra ikinci aşama playonlinux emilator programını kurmak gerekiyor.Eğer ubuntu türevlerini kullanıyorsanız

sudo apt-get install playonlinux

yazmanız yeterli.Playonlinuxu ilk çalıştırdığınızda gerçekleştirdiği güncellemelerden sonra office sekmesinde microsoft office programınız görürsünüz. Buraya tıkladığınızda office programını yüklemek için dosya yolunu soracaktır. Standart yol olarak cdrom vardır. Komut satırını açıp

cd / 

ile kök alana inersiniz burdan

cd media

ile media dosyasının içine girersiniz burdanda cdrom yaratmak için

sudo mkdir cdrom

yazmanız yeterli.Buraya iso dosyasını bağlarsak yükleme işlemi kolayca başlayacaktır. Bunun için iso dosyasının bulunduğu yerde komut satırına aşağıdaki komutu girmemiz gerekiyor.

mount -o loop MicrosoftOfficeEnterprise2007_Turkish.iso /media/cdrom

sonraki aşama bildiğiniz windowstaki office kurulumu şifresin girdikten sonra kurulum tamamlanacak