×

Mesaj

Failed loading XML... Space required after the Public Identifier SystemLiteral " or ' expected SYSTEM or PUBLIC, the URI is missing
DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Linux İçin diski Bölümlere Ayırma Nasıl Olmalı?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Linux kullanmak isteyen çoğu insanın ilk önce kafasını karıştıran konu nasıl hardiskini bölümlere ayıracağı konusudur. Bu konuya kısa ve öz değinmekte fayda var. 
1. Linuxla yeni tanışanlar hemen herkesin bilgisayarında zaten bir windows işletim sistemi yüklüdür ve onu silmeden linux kurulumunu yanına yapmak insanlar için en ideali olacaktır. Bunun sebebi windowsa her zaman bir dönme seçeneğinin bulunmasını çoğunlukla istenir. Sonra linuxta yapılamıyanlar için windows yine silinmemiş olmalıdır ve son bir sebepte linux işletim sistemlerini sürekli değiştirme ihtiyacı duyan kullanıcılar için windows her zaman açılabilmelidir.


2. Peki windowsu silmiyoruz ama hardiskimizi nasıl bölümlere ayıracağız. En ideal çözüm öncelikle hard disk bölümleme cdlerinden birini seçip usb den yada cd den hardiskinizi görüp ,ihtiyaçlarınıza göre düşünerek karar verip bölümleme yapmaktır. Bölümleme cdleri hangileri derseniz epey cd çıkmış ama reytingi çok fazla olanların adreslerini verelim tabi bunlarında sürümleri yükselmekte son sürümleri indirilerek tercih edilebilir.  Her iki iso dosyasının da cd olarak kullanımına örnek olarak videolar bölümünde örnek uygulamalar yapılmıştır videolar bölümünde bölümleme videolarını inceleyebilirsiniz.
http://www.sysresccd.org/Download 
http://gparted.sourceforge.net/download.php

3.Bölümleme cd sinden bilgisayarımızı başlattık ,bölümleme programını açtık nasıl bölümlendirmeliyiz? Öncelikle herkesin hardiski ve ihtiyaçları farklı ,bunu bilerek kendi ihtiyaçlarınıza göre karar vereceksiniz.

Size tavsiyelerimiz şunlar : Windows bölümünü küçültmeyi düşünebilirsiniz abartıya kaçmayın windows için hardisk alanı yetersiz kalınca bölümleme tablosundan dolayı sıkıntıya düşebilirsiniz. Windows alanını linux içinde çalışırken yedek alanı olarak da kullanabileceğinizden ayrıca bir yedek alanı yaratmanıza gerek olmayabilir. Harddiskinizin büyüklüğüne göre windows alanını 100gb'a kadar büyük bırakabilirsiniz.

Gelelim linux ortamında ihtiyaç duyacağınız bölümlere. Önce şunu bilelim hardiskinizde 4 adetten fazla bölüme ihtiyacınız varsa mutlak mantıksal bölümler yaratmak zorundasınız. ilk üç bölüm birincil bölümdür. Bunlar bir işletim sistemini başlatmak için kullanılabilir. Üçten fazla bölüm oluşturmak istiyorsanız, dördüncü bölüm bir genişletilmiş bölüm olarak oluşturulur. Mantıksal sürücülere biçimleme yapılabilir ve sürücü harfi atanabilir ancak, üzerlerinde bir işletim sistemi barındırılamaz. 3 işletim sistemini birincil bölümlere kurabilirsiniz ,windowsun yanına 2 ayrı linux dağıtımı kurmak ve bunların birbirleriyle dosya alışverişi yaparak acil durum cdsi gibi çalışmalarını sağlamak en ideal linux kullanımı sayılabilir. Örnek olarak resmi inceleyiniz 4.bölümden itibaren genişletilmiş bölümler başlamaktadır sırasıyla swap alanı ve iki ayrı home alanı ve de yedek bir fat bölümü tercihe bağlı olarak kullanabilir.

Şimdi gelelim linuxta çok kullanılan bu bölümlerin ne olduğu ve ne kadar olması gerektiği konusuna: Çoğu linux dağıtımında bölümleme aşamasında kendi kişisel düzeninizi kaydetmenizi tavsiye ederim. Öncelikle kuracağınız linux dağıtımının kök dosyalarını koyacağınız " /" diye işaretlenen bölüm için ayıracağınız alan en az 10 gb tavsiye olarak ise 20 gb olmalıdır.

İkinci olarak yaratacağınız bölüm " swap" denilen takas alanının olduğu bölümdür.Takas alanı genel kural RAM miktarınız kadar olması şeklindedir.Takas alanımı nereye koyacağınız konusunda ise herhangi bir yer demek mümkündür ama tavsiye hardiskinizi ilk 3 birincil bölümlerini harcamak yerine uzatılmış bir bölüm yaratmanız olacaktır.

Geriye "home" denilen kullanıcı dosyalarının bulunduğu bölüm kalıyor bu bölümü oluştururken de en az 10 gb olması ideal olacaktır. Sık sık yeni linux dağıtımları kuruyorsanız home dizininide formatlamak isteyeceksiniz bu yüzden bu bölümü boşuna çok fazla büyük yapmayın ,dosyalarınızı yedekleri için ayrı bir bölüm kullanmak daha idealdir. Yeni oluşturacağınız bölüm windows ortamından da ulaşabileceğiniz linux ortamından da rahatça ulaşabileceğiniz fat32 dosya sistemine sahib bir bölüm olabilir yada 3.24 gb dan büyük dosyaları da barındırmak için ntfs dosya sistemeine sahip bir yeni bölüm oluşturabilirsiniz. 
3 işletim sistemi kafanızı karıştırdıysa iki işletim sistemi için bölümlemelere örnek verelim
1.cil bölüm windows 30-60-70 gb 
1.cil bölüm linux / 20 gb
1.cil bölüm swap 2gb
1.cil bölüm home 20 gb

yada 
1.cil bölüm windows 30-60-70 gb 
1.cil bölüm linux / 20 gb
1.cil bölüm home 20 gb
2.cil bölüm swap 2gb
2.cil bölüm yedek (ntfs ne kadar kaldıysa)

Bu bölümlemeleri ubuntu mint gibi dağıtımlarda kendiniz otomatik bölümlendirmeyi seçmeyerek kendiniz seçerek kurulum sırasında yapabilirsiniz ama ideali önceden sisteminizi bir bölümleme cdsinden hazır hale getirmenizdir. Kolay gelsin.

Aşağıdaki videoda  örnek bir bölümleme tablosu yaratılmıştır hardiskin küçük olması nedeniyle bölümleme tablosundaki bölümlerde olması gerekenden küçük olmuştur.