DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Windows'u Linux Açılış Sistemine Sonradan Ekleme

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Linux kurulumu yaparken windowsunu eklemeyi unutmuşsanız yada sonradan açılış yöneticisine windowsu eklemeniz gerekirse aşağıda kullanabileceğiniz komutları görebilirsiniz.

Öncelikle kurduğunuz linux üzerinde olduğunuzu farzediyoruz bu durumda bilgisayarınızda hangi bölümde hangi işletim sistemleri olduğunu görmeniz gerekmekte.

Bunun için bir kaç yol var. Disk bölümleme araçlarından diskinizi inceleyebilirsiniz.

En çok kullanılan bölümleme araçlarından biri gparted

yada komut satırına girip

fdisk -l

komutunu vermek sondaki harf "l" yanlış anlaşılmasın. Bu şekildede diskinizde windowsun ve diğer bölümlerin diskinizdeki hangi bölümde olduğunu görebilirsiniz.

İkinci aşama bilgisiyarınızı açılışta ilgili bölümü bağlamasını sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmak gerek.

Bunun için root olmak gerekli

Çok kullandığınız basit bir metin editörüyle bu nano olabilir gedit olabilir kate olabilir " /etc/fstab" dosyasını düzenlemeniz gerekli

bu dosyaya ilgili bölümü şu şekilde bağlamanız mümkün ama öncelikle kurulumunuzda ntfs-3g yüklü olmalı vede bağlama yapacağınız klasörü root olarak oluşturmanız gerekli windowsu yada başka bir bölümü istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz /wndows yada /mount/windows yada /ntfs yada /yedek klasör oluştururken "/" koymanıza gerek yoktur fakat oluşturduğunuz klasörün izinlerini tamamını vermek kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bunun için

sudo nautilus

sudo dolphin gibi dosya yöneticilerini yada krusader gibi (root ayrıcalıklı) dosya yöneticisi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Fstab dosyasınas ekleyeceğiniz satır

/dev/sda1 /wndows ntfs-3g force 0 0 gibi bir satırdır.

 

Bilgisarınızı açıp kapattığında ilgili bölüme kolaylıkla dosya neticinizden ulaşbilirsiniz

Bu aşamadan sonra açılış yöneticisini güncellemeniz gerekir bunun için basit bir komut kullanabilirsiniz

sudo update-grub

yada

grub-customizer gibi bir program kurarak güncelleme yapabilirsiniz bu güncellemeden sonra bilgisayarınıza diğer işletim sistemi de bağlanmış olacak ve açılış yöneticisinde gözükecektir.