DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

İşletim sistemi olarak linux bütün ihtiyaçlarımı görebilir mi?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bir bilgisayarda ihtiyaç duyalan yazılım kişiden kişeye değişmekte.Ama bu konuyu basitçe açıklamakta fayda var.

 Linuxta yapılabilecekler:

 

-İnternete girebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz browser,tarayıcıları(firefox,chromium,chrome,konqueror,opera,arora,rekonq) program havuzundan kolayca kurabilirsiniz.

-Film izleyebilirsiniz,müzik dinleyebilirsiniz.

  Çok kullanılan linux dağıtımlarının hepsi (ubuntu,mageai,fedora,pardus,mint vb) bütün video ve ses dosyalarını program kurmadan açmaktadır.

-Resim düzenleyebilir,cd yazıcı kullanabilir,video cd vb oluşturabilirsiniz.

  Resim ve video düzenleme programlarıyla vindoowsta ücretli programlarla yaptığınız tüm pratik işleri linuxtada yapabilirsiniz.

-Office yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Başta libreoffice olmak üzere calligra,koffice,lotusymphony gibi office programlarını kullanabilirsiniz.Office programlarına ücret ödemezsiniz.Dökümanlarınızı Microsoft office yuklu bilgisayarlarla tam uyumlu bir şekilde (.doc , .pps ,ppt olarak ) kaydedebilirsiniz. Microsoft programlarını çok beğeniyorsanız biraz linux bilginizi artırarak microsoft programlarını linux üzerine yükleyebilirsiniz.

-Yazıcınızdan çıktı alabilirsiniz.

  Çok kullanılan bir yazıcınız varsa  yazıcınız ile bilgisayarınız bağlantı kurar kurmaz linux gereken ayarlamaları yaparak yazınızı hazır hale getirecektir. Yazıcılar için Windows yüklü bilgisayarlarda bile bir kurulum cd veya progam vede yazılım yüklemek gerekir.Linuxta ise driver cd olmaksızın yazıcınızı kurabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşadığınızda kullanıcı forumlarında yardım alabilirsiniz.

-Temel bilgisayar ihtiyaçlarının hemen hepsine linux cevap verebilmektedir.

Tabi programlamanın gelişmesiyle windowsta da linuxtede yeni yeni ücretli ve ücretsiz programlar piyasaya sürülmektedir. Bunları araştırıp bulma ve kullanma tercihi size ait.

-Bilgisarınızın çalışma hızı sizi şaşırtacak memnun edecektir.

  Özellikle slackware gibi yada bilgisarınıza özel olarak yüklediğiniz bazı linux dağıtımları bilgisarınızı ve sizi hiç yormadan çalışacaktır.

-Linuxu yeniden kurmak ,dosya ve ayarlarınızı kaybetmemek windowstan daha kolaydır.

 Tabi bunun içinde önce hardiskinizi bölümlemeye öğrenmek home olarak kullanığınız bölümü formatlamamak gerekir o kadar. (Bölümleme bilgisi sitemizde var.Link)

-İşletim sisteminizin-linux özelleştirilebilir yanları ,işletim sisteminizi sadece ve sadece size özel yapacak,kullanabileceğiniz efektler ,themelar vb değiştirebileceğiniz ögeleri gördükçe işletim sistemi bakımından çok özgür bir dünyada olduğunuzu anlayacaksınız.