DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Notebook Pil Performansı Nasıl Artırılır? Nasıl kullanılır?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Notebooklar iki tür güç ile çalışır;

  1. A/C gücü (duvar prizine güç adaptörü takarak elde ettiğiniz güç türü)
  2. D/C gücü (bir pilden elde ettiğiniz güç türü). Notebook'un adaptörünü prizden çıkardığınızda, laptopunuz pildeki güç üzerinden çalışmaya devam ederiz.

Bu yazıda notebook pil ömrünün arttırılması ve pilin daha uzun süre kullanılması konusunda öneriler sunmak amacıyla yazılmıştır. Vista işletim sistemi temel alınarak hazırlanmıştır.


Güç planları
Güç planı, bilgisayarınızın kullandığı gücü yöneten donanım ve sistem ayarlarının bir toplamıdır. Güç planları, enerji tasarrufu sağlamanıza, sistem performansını artırmanıza veya her ikisi arasında bir denge sağlamanıza yardımcı olabilir.
Bir güç planı seçmek için vista işletim sisteminde, Başlat , Denetim Masası , Donanım ve Ses ve ardından Güç Seçenekleri araçlarını tıklayın. Windows, bilgisayarınızın gücünü yönetmenize yardımcı olmak için aşağıdaki varsayılan planları sunmaktadır.

  1. Dengeli: İhtiyacınız olduğunda tam performans sağlarken, çalışmadığı durumlarda güç tasarrufu gerçekleştirir. Bu güç planını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  2. Güç tasarrufu: Sistem performansını azaltarak güç tasarrufu sağlar. Bu güç plan, hareketli bilgisayar kullanıcılarının tek bir pil şarjından en fazla verimi almasına yardımcı olabilir. Örneğil priz olmayan bir yerde mailleriniz kontrol etmek için notebookunuzu kontrol edecekseniz size performanstan çok uzun pil ömrü gerekir. Bu durumda bu güç planını kullanmanızı öneririz.
  3. Yüksek performans: Sistem performansını en üst seviyeye getirir. Oyun oynarken ya da yüksek güç gerektiren bir işlem yaparken bu planı kullanabilirsiniz. Normal kullanım ya da pilden kullanımda bu güç planını kullanmanızı önermiyoruz. Boşuna gereksz enerji tüketimi yaparsınız.

Kullanım alışkanlıklarınıza uygun güç planını üzerine tıklayarak seçebilirsiniz. 
Güç planı ayarları
Yukarıda özetlediğimiz güç planlarının ayarlarında değişiklik yapmak için, Plan ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın. Ayarlar penceresi, bilgisayar Pilde ve Prize takılı iken, ekran ve uyku modu gecikme süreleri ile her ikisinin ekran parlaklık düzeyini seçmenizi sağlar.
Gelişmiş güç ayarlarını değiştirin seçeneğini tıklayarak gücün nasıl yönetilmesini istediğinizi bilgisayara aktaran özel sistemler ile ilgili ayarları seçebilirsiniz.

Güç planı gelişmiş ayarları
Gelişmiş ayarlar penceresinden, açılır menüyü tıklayıp tüm sistemler için Güç tasarrufu seçeneğini belirleyin.
İstenen sistemin yanında yer alan artı simgesini ( + ) tıklayarak ve istediğiniz güç ayarlarını seçerek Dengeli veya Yüksek performans modlarından özel bir sistemin güç seçeneğini de değiştirebilirsiniz.
Pilin kapasitesinin ve ömrünün en üst düzeye çıkarılması
Bu belgede yer alan açıklamaları okuduktan sonra, aşağıda açıklanan koşulların, pilin çalışma süresini ve ömrünü olumsuz şekilde etkileyeceğini bilmeniz gerekir.
Pil kapasitesinin kaybına sebep olan etmenler

* Lityum-İyon pil hücreleri, boşaltım-dolum döngüsünde yavaş yavaş ve geri dönüştürülemez bir şekilde kapasite kaybına maruz kalır. Sıcaklık ve deşarj miktarı arttığı sürece çok hızlı bir şekilde bu tür yıpranmalar oluşur.
* Pilin, gücü bitmiş bir dizüstü bilgisayarda bırakılması durumunda, Lityum-İyon pilinin kendi kendine deşarj olma oranı daha yüksektir.
* Uzun süre depolanması ya da kullanılmaması gibi durumlarda pil şarjı, önerilen düşük voltaj düzeyinin altına düşecektir.
* Pilin uzun bir süre bitmiş şekilde bırakılması, FCC'deki azalmayı hızlandıracaktır. Şarjı yüksek olan bir pilin, uzun bir süre çok sıcak bir ortamda bırakılması da (örneğin dizüstü bilgisayarın ağır bir yük altında bir masaüstü modülünde çalıştırılması) kapasite kaybını artırır.
* Pil kullanılarak üst uç uygulamaların çalıştırılması, kapasite kaybını hızlandırır. Örneğin, 3B oyunların oynanması, FCC'yi kelime işlem uygulamalarından daha hızlı bir şekilde azaltır.

Önerilen pil bakım uygulamaları
Pil kullanımı ve depolama ile ilgili öneriler, her bir modele ait HP Kullanıcı Kılavuzlarında yer almaktadır.
Diğer pil bakımı uygulamaları aşağıda gösterilmiştir:

* Lityum-İyon pillerini, doluluk oranı %30 ila %50 arasında iken 20°C ila 25°C arasında (68°F ila 77°F) saklayın.
* Pili parçalara ayırmayın, ezmeyin ya da pilin üzerinde delik açmayın; pilin üzerindeki harici bağlantıları kısaltmayın; ve pili ateşe ya da suya maruz bırakmayın.
* Pilleri, uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayın. (Örneğin, sıcak bir arabanın içinde) sürekli olarak ısıya maruz kalması, Lityum-İyon hücrelerinin bozulmasını hızlandırır.
* Dizüstü bilgisayar, 2 haftadan daha uzun bir süre depolanacaksa (kapatılıp AC gücüne takılmayacaksa) pili çıkartın.
* Dizüstü bilgisayar, 2 haftadan daha uzun bir süre (bir duvar adaptörü ya da masaüstü modülü ile) sürekli AC gücüne takılı kalacaksa pili dizüstü bilgisayardan çıkartın.
* Dizüstü bilgisayar, pil gücü ile son uç uygulamaları çalıştıracaksa, en yüksek kapasite (Ah) düzeyinde bir pil türü kullanın.
* Pili, kullanım modeline göre ayarlayın. Normal kullanım şartları altında pillerin, en az her 3 ayda bir ayarlanması gerekir, ancak nadiren tamamen deşarj edilen bir pilin, yaklaşık ayda bir kez ayarlanması gerekir.
* Pilleri çocuklardan uzak tutun.
* Yalnızca, bilgisayar ile beraber verilen pili, HP'nin verdiği yedek pili ya da aksesuar olarak satın alınan uyumlu bir pil kullanın.

Pil gücünün korunması ile ilgili ipuçları

Dizüstü bilgisayarınızın güç tüketimini el ile değiştirebilir ve pil gücünü koruyabilirsiniz.

* Açık uygulamaların sayısını azaltın . Uygulama penceresi, en az seviyeye indirgense bile, her uygulama bellek ve dolayısıyla güç kullanmaktadır. Kullanılmayan her uygulamadan çıkın.
* Ekranın parlaklığını, okunması kolay en düşük seviyeye düşürün. Fn ve F7 ya da F8 tuşlarını kullanarak parlaklığı ayarlayabilirsiniz.
* Kullanılmayan aksesuarları kaldırın. Harici sabit sürücü, CD-ROM, Zip sürücüsü, bilgisayar kartı ve diğer çevre birimi aygıtları, aktif bir şekilde kullanımda olmasa da pilinizin gücünü azaltabilir. Onları kullanmanız sona erdiğinde bağlantılarını kesin.
* İşlemcinizin hızını azaltın. Bilgisayarınız ne kadar hızlı çalışıyorsa, güç kaynağını o kadar hızlı tüketir. İşlemcinizin hızını yavaşlatarak pilinizin şarjını uzatabilirsiniz. İşlemci hızını azaltma yöntemleri, her model için farklıdır ve el kitabınızda bununla ilgili talimatlara ulaşabilirsiniz.
* Kullanımda olmadığında Kablosuz Açma-Kapama düğmesini kapatın. Dizüstü bilgisayarınızda bulunuyorsa, ışığın kapanması için Kablosuz Açma-Kapama düğmesine basın.
* Pil gücünü korumak için güç seçeneği ayarını Yüksek performans 'tan HP Tarafından Önerilen moduna ya da Güç Tasarrufu moduna değiştirin.

Kaynak:

www.hp.com.tr