DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Slackware Paket Yönetimi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Paket yapısı. Slapt-get mi Slackpkg mi ?

Nedir aralarındaki fark?

Slackware’in diğer GNU/Linux kullanıcıları tarafından en sık eleştirilen yönü; resmi paketlerinin azlığı, bu paketlerin kendi bağımlılıkları hakkında bilgi içermemeleri ve bağımlılıkları denetleyen ileri düzey resmi bir paket yöneticisine sahip olmamasıdır. Bağımlılıkların denetlenmemesi kimi kullanıcılar açısından bir zayıflık gibi görünse de; aslında öyle değildir. Böylece, bağımlılıklar denetlenirken ortaya çıkabilecek paket yönetim sistemi kaynaklı bağımlılık problemleri yaşanmaz. Bu, kararlı bir sistem için önemli bir noktadır. Slackware paket yönetimi, resmi olarak sağlanan paket yönetim araçlarıyla (pkgtool, installpkg, removepkg, upgradepkg) sistem yöneticisi olarak kullanıcıya bırakılmıştır. Sistem yöneticisi, gerekli program ve bu programa ait bağımlılıkları kendisi tesbit edip, doğru bir sırada derleyerek, sisteme kendisi yüklemesi gerekir yada önceden derlenmiş sistem için uygun ikilik paketleri bağımlılıklarıyla beraber sisteme yüklemelidir. Slackware paket yönetim sistemi, kendi bağımlılıkları hakkında herhangi bir bilgi içermeyen basit *.tgz ve *.txz paketlerini temel alır. Bu paketler, Slackware tarafından resmi olarak sağlanan paket yönetim araçlarıyla sisteme kurulmaya hazır ikilik paketlerdir. Slackware’de sistem yöneticisinin sistem üzerinde tam hakimiyetinin sağlanması; buna paralel olarak da sisteme eklenecek her paketi ve ilgili bağımlılıkları farkındalık ile kurması esas olduğu için, paket bağımlılıklarını denetleyerek merkezi bir sunucu üzerinden esas paketle beraber ilgili bağımlılıkları da sisteme ekleyen ileri düzey bir paket yöneticisi, Slackware tarafından pek tercih edilmez; fakat yine de ileri düzey Slackware paket yönetiminin sağlanması için geliştirilmiş, dağıtım dışı ve resmi olmayan projeler vardır. Debian’ın APT paket yönetim sistemi esas alınarak geliştirilmiş ve GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında dağıtılan “Slackware APT (komut satırı: slapt-get, grafiksel: gslapt)” projesi, buna örnek olarak verilebilir.
 
Slackpkg, SlackBuild, SBo ve Sbopkg ile Slackware felsefesine uygun olarak, doğrudan sistem yöneticisi merkezli paket yönetim ve güncelleme işlemleri kolayca yapılabilir.
SLACKPKG
 
Slackware ana dizin ağacı altında bulunan ve kurulumla beraber gelen “slackpkg” aracıyla, dağıtıma dahil olan yazılımları; bir diğer deyişle işletim sisteminizi güncellemeniz mümkündür. Öncelikle /etc/slackpkg/mirrors dosyasını bir metin düzenleyicide yönetici olarak açıp, kendi Slackware sürümünüzün ve güncelleme işlemini yürüteceğiniz sizin için en uygun yansının bulunduğu satıra gelip, satırın başındaki “#” işaretini silip, dosyayı kendi üzerine kaydedin. Daha sonra yönetici olarak;
 
# slackpkg update
 
# slackpkg upgrade-all
 
# slackpkg install-new
 
komutlarını sırasıyla çalıştırdığınızda, sisteminiz güncellenecektir. İleriki zamanlardaki güncellemeleriniz için bu üç komutu kullanmanız yeterli olacaktır, ilk güncelleme işleminde seçmiş olduğunuz yansıdan güncelleme işlemi yürütülecektir.
 
SLACKBUILD
 
Slackware makinanıza resmi sürüme dahil olmayan bir paket yüklemek istiyorsanız, ilgili paket ve Slackware sürümünüze ait bağımlılık listesini kendiniz oluşturmalısınız. Daha sonra bağımlılık sırasını takip ederek herbir program ve kütüphaneyi kaynak kodlarından derleyip sisteme yüklemeniz gerekir. Paketler kaynak kodlarından derlenerek doğrudan sisteme yüklendiklerinde, daha sonra paketleri güncellerken veya sistemden kaldırırken resmi ikilik paketlere göre çok daha fazla çaba sarfedilmesi gerekir; bundan dolayı doğrudan kaynak kodlardan sisteme yazılım yüklemek pek de kullanışlı bir yol değildir. Bu sorun, resmi Slackware paketlerini derlerken Patrick Volkerding’in de kullandığı gibi “SlackBuild” betikleri kullanılarak aşılabilir. Bir SlackBuild betiği çalıştırıldığında, derleme işlemi betiğin içindeki komutlar izlenerek otomatik olarak yapılır ve kaynak koddan Slackware ikilik paketi oluşturulur. Elde edilen Slackware ikilik paketi, paket yönetim araçlarıyla sisteme kolayca yüklenebilir ve daha sonra yükseltilip kaldırılabilir. SlackBuild betiğini isterseniz yeniden düzenleyerek inşa edeceğiniz ikilik paketi kendi işlemci mimarinize göre optimize edebilirsiniz.
 
SBo (SlackBuilds.org)
 
Resmi sürüme dahil olmayan birçok yazılım için SlackBuild betiklerini SBo deposunda (http://slackbuilds.org/repository/) bulabilirsiniz. SBo deposundaki SlackBuild betikleri, depoya dahil edilmeden önce ileri düzey kullanıcılar ve bazı Slackware geliştiricileri tarafından testten geçirildikleri için oldukça güvenilir betiklerdir. Bir SlackBuild betiği ile herhangi bir yazılım, kaynak kodundan basitçe şu şekilde ikilik paket haline dönüştürülür: İlgili yazılıma ait kaynak kodunu ve SlackBuild betiğini içeren sıkıştırılmış arşiv dosyalarını bilgisayarınıza kaydedin, SlackBuild betiğinin bulunduğu sıkıştırılmış arşiv dosyasını bir dizine çıkartın ve sıkıştırılmış kaynak kodu arşivini, içeriğini dışarı çıkartmadan, bilgisayarınıza kaydettiğiniz haliyle, SlackBuild betiğinin olduğu dizine taşıyın ve SlackBuild betiğini yönetici olarak çalıştırın. Betik aracılığıyla otomatikleştirilmiş derleme işlemi sonucunda, eğer derlenecek yazılıma ait tüm bağımlılıklar sağlanmışsa, TGZ uzantılı ikilik paket oluşup, /tmp dizinin içerisine kaydolacaktır.
 
SBOPKG
 
SBo deposundan derlemek istediğiniz programa ve bağımlılıklarına ait SlackBuild betiklerini ve kaynak kodlarını teker teker bilgisayarınıza kaydedip, betikleri arşiv dışına çıkarıp, kaynak kodlarla aynı dizin içerisinde buluşturduktan sonra, herbir SlackBuild betiğini çalıştırmak sizin için uzun bir işlem olarak görünüyorsa, Sbopkg bu iş için mükemmel bir araç. Sbopkg, SlackBuilds.org deposuyla senkronizasyon sağlayıp, ileri düzey paket yöneticilerinde olduğu gibi depodan SBo paketlerini arama özelliği olan ve kaynak kodlardan SBo SlackBuild betikleri aracılığıyla paketleri derleyerek yükleme ve güncelleme kabiliyetine sahip, komut satırı ve diyalog tabanlı, dağıtım dışı, resmi olmayan bir Slackware aracıdır. Sbopkg, SBo deposundan istenilen paketleri kurarken Slackware pkgtool aracını kullanır. Sbopkg aracı Slackware paketlerinin bağımlılıkları ile ilgili bir denetim mekanizmasına sahip değildir. Bir paketin bağımlılıkları ile ilgili bilgi, ilgili paketin SlackBuild betiğini içeren sıkıştırılmış arşiv dosyası içersindeki “README” dosyasında mevcuttur; fakat bu bilgi Sbopkg tarafından bir paket inşa edilirken kullanılmaz. Sbopkg aracıyla bir paket kurulmak istendiğinde, ilgili paket, pakete ait bağımlılıklar ve alt bağımlılıklar, bağımlılık sırasına göre doğru bir şekilde Sbopkg inşa listesine sistem yöneticisi tarafından bizzat yerleştirilip daha sonra paket inşa işlemi yürütülmelidir. Sbopkg aracını ve ilgili yardım belgelerini “http://sbopkg.org” adresinden edinebilirsiniz.
 
Kaynaklar: