DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Linuxta da yedekleme programı var.

Kullanıcı Oyu: 2 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Linuxta dosyalarınızı tek tıkla yedeklemek ister misiniz?

Windows kullananlar yedekleme programlarını bilirler çok sayıda yedekleme programı vardır. Ortak özellikleri dosyalarınızı bir yerden bir yere kopyalamalarıdır. Tabi bu işi yaparken bazı programlar sıkıştırarak kopyalar bazıları aynı şekilde kopyalar bazılarıda bu işi sizin istediğiniz belli bir saatte rutin olarak yapar. 

Yedekleme iyidir güzeldir ,her bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Fakat linux kullanıcıları için yedekleme programı windows kullanıcılarına göre çok sayıda değil.

Burda tanıtacağım linux programı ise yedekleme işini yapan program. Programı bilgisayara kurdum kullanmaya başladım bile. Programın ara yüzü henüz türkçeleştirilmemiş. Önce programı paket yöneticisinden aratın bulamazsanız. Programın adresi :http://luckybackup.sourceforge.net/download.html burada opensuse ,mandrivafedora, ubuntu,debian paketlerini ve kaynak kodunu bulabilirsiniz. Programın her yedekleme programında olması gerektiği gibi avantajlı yanı örneğin home dizininde önem verdiğiniz belgelerinizi yedek dosyanızda tek tek yeniden seçerek güncellemek yerine klasörünüzü olduğu gibi tek tıklamayla yedekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu yedekleme ışini tek tıklama yapmadanda otamatiğe bağlayabilisiniz. Bunun için yedekleme periyodunu belirlemeniz yeterli.

Programın adı LuckBackup ,Programın ara yüzü ingilizce olduğu için açıklamakta fayda var.Program açıldğında arayüzünde en üste bulunan + işaretiyle yapılacak yedekleme işini düzenliyorsunuz. + işaretine bastıktan sonra yapılacak işe bir ad veriyorsunuz. Type yedekleme işini nasıl yapacağınızı gösteren bölüm aynen kalsın bence. Source Kaynak dosyalarınızı gösteriyor Destination ise hedef yazılacak yedekleme yerini. Okey diyerke kapatıyorsunuz. Üst menüdeki saat ikonundan (schedule)ise yedekleme periyodunu ayarlıyorsunuz .Sadece saat kısmını ayarlamak diğerlerini any olarak bırakmak her gün belirlediğiniz saatte yedekleme yapılmasını sağlıyor,isterseniz haftanın gününü de ayarlayarak bu yedekleme işini haftada bir otamatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.