DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Linux arabirimleri

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

I. LINUX ARABİRİMLERİ

Linux yüklü (kurulu) bir bilgisayarı açtığınızda; eğer kurulum sırasında LILO kurulmuşsa, bilgisayardaki işletim sistemlerinden birisini seçmeniz gerekecektir. Ardından seçtiğiniz işletim sistemi yüklenir.

LILO: Linux

Linux’un seçilmesiyle bilgisayarınıza Linux yüklenecektir.

Linux’e komut vermek için $ ya da # işareti ile başlayan bilgi istemi (prompt) kullanılır. Bu işaretin ardından komutlar yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

# ls –s

gibi.

Linux, komut satırı arabiriminin yanı sıra, X Windows gibi grafik kullanıcı arabirimine sahiptir.

A. KOMUT SATIRI

Komut satırı (command line, command prompt), komutları yazabileceğiniz bir satırdır. Komutların yazılarak işletilmesini sağlar.

Komut satırı kullanımı eskiden beri (DOS, UNIX, vb) işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir ortamdır. Günümüzde hemen her işletim sisteminde komut satırı aracılığıyla yazabileceğiniz komut (hala) vardır.

Genel olarak komut satırı formatı:

# komut parametreleri

Komutun ardından komutun parametreleri yazılır. Örneğin ls bir komut s ise bir parametredir.

# ls –s

Komut satırında, kullanılan komutların parametreleri hakkında geniş bilgi için man komutu kullanılır.

# man ls

Yukarıdaki komut sayesinde, ls komutuna ait yardım bilgileri alınır.

B. KDE

K Desktop Environment olarak bilinen bir masaüstü arabirim programıdır. KDE, Windows işletim sistemlerinde yer alan, masaüstü ve grafik arabirim olarak kullanılan programlara benzer.

KDE, sayesinde programları başlatmak, sistem ayarları yapmak ve diğer yönetim işlemlerinin çoğu grafik kullanıcı arabirimi sayesinde kolayca yapılır. KDE’nin diğer arabirim ortamları gibi ana amacı, kullanıcıların işletim sistemini kolayca (fare ile) kullanabilmelerini sağlamaktır. Grafik kullanıcı arabiriminin alternatifi komut satırıdır. Komut satırında işlem yapabilmek için komutları ve parametrelerini bilmek gerekir.

NOT: Komut satırı arabirimi bu bölümde yer almaktadır.

KDE pencereleri, Windows pencereleri gibi belli bir stile sahiptir.

NOT: Pencere işlemleri için Windows 98 kurslarına da bakabilirsiniz.

C. GNOME

GNOME (GNU Network Object Model Environment) da KDE gibi kullanıcı arabirimi için araçlar (programlar) topluluğudur. GNOME arabiriminde bir panel ve ekranın alt tarafından da bir görev çubuğu vardır.

Pencere yönetiminde KDE kadar etkili olmayan GNOME özellikle dosya yöneticisi olarak kullanılır. Dosya yöneticileri, bildiğiniz gibi sistemin sabit diskinde yer alan dizin ve dosyaları görüntüler ve üzerinde çeşitli işlemlerin yapılmasını sağlar.

D. X WINDOWS

X WINDOWS SYSTEM X olarak bilinen diğer bir grafik kullanıcı arabirimi de özellikle Windows işletim sistemine benzer kullanıcı arabirimi sağlar.

X WINDOWS ortamında pencere, dosya ve program yöneticileri vardır. Pencere yöneticileri, komut satırı arabirimi yerine Linux işletim sistemi üzerinde pencereleri, menüleri kullanabilme olanağı sunar.

Dosya yöneticileri sistemin sabit diskinde yer alan dizin ve dosyaları yönetmek için grafik kullanıcı arabirimi sağlar.

NOT: Bu dokümanlar Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Burada adı geçen ticari ünvanlar ve markalar bilgi amaçlı kullanılmışlardır ve kendi imtiyazlarına sahiptirler. Bu dokümanlar ticari amaçlı olarak kullanılmaz. Daha fazla bilgi için www.farukcubukcu.com adresine bakınız.

E. LİNUX İÇİN PENCERE YÖNETİCİLERİ

Bu hafta sözünü ettiğimiz grafik kullanıcı arabirimi programlarının ya da ortamlarının yanı sıra Linux için kullanılabilecek çok sayıda pencere yöneticisi vardır. Bu pencere yöneticileri:

Bazı pencere yöneticileri:

  • BlackBox

  • Enlightenment

  • AfterStep

  • WindowMaker

  • IceWm

  •